Zajęcia - Karate Shorin Ryu

Dnia 16 grudnia w Szkole Podstawowej w Starej Słupi rozpoczęły się treningi Karate Shorin Ryu.

Zajęcia są przeznaczone dla uczniów naszej szkoły i zgłosiło się do nich 22 uczestników

Karate Shorin Ryu wywodzi się z wyspy Ohiawy położonej niedaleko Japonii. Jest sztuką walki dla wszystkich, charakteryzuje się naturalnymi ruchami, dużą szybkością zadawanych ciosów i kopnięć, twardymi blokami oraz rytualnym oddechem. Jest pierwszym systemem karate ukształtowanym ponad 100 lat temu. Wyspa Ohiniawa została podbita w XVII wieku przez japońskich samurajów. Okupanci zabronili jej mieszkańcom posiadania jakiejkolwiek broni. Dlatego też, aby skutecznie walczyć z najemcą okinawańczycy   stworzyli system walki gołymi rękami i stopami, który z czasem zaczęto nazywać karate- czyli pusta ręka. Oznaczało to ze w karate główną bronią są puste niezbrojone ręce.

Popularność w Japonii, a po II wojnie światowej rozprzestrzeniło się na cały świat.  Do Polski Karate Shorin Ryu wprowadził Aleksander Staniszew w 1981r. Obecnie jest prezesem Polskiej Unii Shorin Ryu Karate, czyli ogólnopolskiej organizacji tego stylu. Głównym ośrodkiem w Polsce jest Pińczów.

Zajęcia Karate Shorin Ryu prowadzi pan Zbigniew Latała - nauczyciel wychowania fzycznego w PSP w Starej Słupi.

Redaktor: Marek Budziński